ITBS nie musi eliminować Cię ze sportu!
Biegacze, kolarze, tenisiści. To tylko niektóre grupy sportowców, u których może wystąpić zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS), czyli tzw. kolano biegacza. Jak dochodzi do przeciążenia i w jaki sposób go leczyć? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje o ITBS.
Co to jest ITBS?
Zespół pasma biodrowo-piszczelowego – objawy
ITBS, czyli zespół pasma biodrowo-piszczelowego, to jedna z najczęściej występujących kontuzji u biegaczy. Jest to typowa kontuzja przeciążeniowa, związana z powtarzalnym ruchem, a dokładniej zginaniem i prostowaniem nogi w stawie kolanowym. Jeszcze nie tak dawno ITBS było określane jako zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego. Za główny powód kontuzji uważano właśnie cykliczne tarcie pasma biodrowo-piszczelowego o kłykieć boczny kości udowej. Obecnie wiele mówi się o tym, że ITBS może być związane z kompresją tkanek znajdujących się pod pasmem biodrowo-piszczelowym.
Wśród przyczyn ITBS wymienia się także predyspozycje anatomiczne, w tym płaskostopie czy koślawość kolan, a także nieprawidłowe nawyki treningowe oraz złe przygotowanie motoryczne do treningu. Jeśli trenujesz, to wiesz, że ból w okolicy kolana może zwiastować różne schorzenia i kontuzje – sprawdź najczęstsze urazy stawu kolanowego. Czy w przypadku ITBS objawy są charakterystyczne?
U osób z ITBS może pojawić się obrzęk z boku kolana. Pacjenci zgłaszają także uczucie pieczenia i mrowienia w tej okolicy. Jednak głównym objawem zespołu pasma biodrowo-piszczelowego jest ból.
Jak boli ITBS? Początkowo może on pojawiać się sporadycznie, czasami ma charakter przewlekły. Ból jest zlokalizowany w bocznej części kolana. U niektórych pacjentów może on promieniować do uda lub łydki.
Jak wyleczyć pasmo biodrowo-piszczelowe?
ITBS – leczenie. Masaż, rozciąganie i ćwiczenia
Zespół pasma biodrowo-piszczelowego jest przeważnie leczony zachowawczo. Rzadko zdarza się, że terapia nie przynosi efektów, a u pacjenta koniecznie jest przeprowadzenie zabiegu. Jednak, aby wyleczyć pasmo biodrowo-piszczelowe, należy przede wszystkim dobrze zdiagnozować pacjenta. Wywiad medyczny i badanie fizykalne to podstawa, którą uzupełniają specjalistyczne testy. Jakie? Gdy u pacjenta podejrzewany jest zespół pasma biodrowo-piszczelowego test Noble’a pozwala potwierdzić lub wykluczyć diagnozę. Pacjent leżąc, zgina kontuzjowaną kończynę w stawie kolanowym pod kątem 90 stopni. Fizjoterapeuta naciska na kłykieć kości udowej lub 1-2 cm powyżej oraz delikatnie prostuje kończynę pacjenta. Gdy ból pojawia się, gdy kończyna jest prostowana, zwłaszcza pod kątem 30 stopni, wskazuje to na ITBS. Jeszcze do niedawna ITBS było sprawdzane przy pomocy testu Obera, obecnie odchodzi się od tej metody diagnostyki.
Czy można biegać z ITBS? W pierwszej fazie kontuzji ważny jest odpoczynek i zaprzestanie treningów. Aby złagodzić dolegliwości bólowe i obrzęk, stosuje się leczenie zimnem oraz farmakoterapię. Kolejnym etapem leczenia jest terapia pod okiem specjalisty od fizjoterapii.
Interesuje Cię fizjoterapia we Wrocławiu? Zapisz się do Fizjosportmed! Długość i przebieg terapii ITBS jest kwestią indywidualną. Celem leczenia jest eliminacja bólu, ograniczeń mięśniowo-powięziowych oraz nauka właściwych wzorców ruchowych, aby wykluczyć błędy w kolejnych treningach pacjenta.
Jak rozluźnić pasmo biodrowo-piszczelowe? W przypadku ITBS rozciąganie i rolowanie poszczególnych grup mięśniowych jest podstawowym elementem fizjoterapii. Doskonale sprawdzają się tutaj rollery. Postępowanie obejmuje także masaż, terapię manualną, czyż terapię punktów spustowych.
W leczeniu ITBS ćwiczenia stosuje się zarówno w ramach terapii u specjalisty, jak i po jej zakończeniu. Pacjenci wykonują ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie, docelowo muszą również pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce przed i rozciąganiu po treningach. A skoro już jesteśmy przy rozciąganiu. To, jak pozbyć się ITBS, jest równie ważne, jak samo zapobieganie kontuzji.
Czy da się zapobiec ITBS?
Do przeciążenia może dojść w wyniku złego dobraniu intensywności i częstotliwości treningu, ale to nie są jedyne możliwe powody wystąpienia dolegliwości bólowych. W przypadku biegaczy warto zwrócić uwagę na trasę biegu – kontuzja może mieć wpływ z bieganiem po nierównym podłożu, w tym częstym zbieganiu z górki. Zadbaj o odpowiednie obuwie, dopasowane do charakterystyki uprawianego sportu, a w razie konieczności, po konsultacji z fizjoterapeutą skorzystaj ze specjalnie dobranych wkładek do butów. Pamiętaj też, że po każdym treningu ważny jest czas na regenerację. Daj sobie chwilę na odpoczynek.
Zespół pasma biodrowo-piszczelowego może powracać. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie czynników ryzyka kontuzji. Zadbaj o jakość swojego treningu i przygotowanie do niego. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zapisz się do nas na trening medyczny we Wrocławiu.
Bibliografia:
- lek. Karolina Stępień, Zespół pasma biodrowo-piszczelowego, mp.pl, data dostępu: 27.09.2024 r.
- Ryszard Biernat, Dariusz Czaprowski, Protokół rehabilitacyjne w przypadku „kolana biegacza” (zespół pasma biodrowo-piszczelowego) – studium przypadku, Postępy rehabilitacji (3), 34-40, 2012.
- Marcus Bonoan i in., Iliotibial Band Syndrome Current Evidence, Curr Phys Med Rehabil Rep 12, 193–199 (2024)
Trening medyczny na ITBS!
Nasi specjaliści zadbają o każdy element Twoich ćwiczeń. Poddadzą analizie Twój chód, trening i sposób biegania. Nauczą Cię właściwych wzorców ruchowych. Te pozornie małe elementy mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu treningu.