Czy wiesz, że wizyta u fizjoterapeuty może mieć różną formę?
Przebieg wizyty u fizjoterapeuty jest uzależniony od Twoich dolegliwości i potrzeb zdrowotnych. U jednych pacjentów ból kręgosłupa może być niwelowany przy pomocy terapii manualnej, u innych więcej korzyści przyniesie masaż leczniczy. Czym się różnią obie metody i która z nich będzie dla Ciebie lepszym wyborem?
Masaż a terapia manualna – co wybrać?
Kiedy masaż leczniczy będzie dobrym wyborem?
Ból, ograniczenia ruchowe, problemy z napięciem mięśni – chyba każdy z nas choć raz w życiu doświadczył tego typu dolegliwości zdrowotnych. Mogą one być skutkiem nieprawidłowego stylu życia, urazu, zwiastować poważniejszą chorobę. Gdy starasz się wyszukać informacje o możliwych formach leczenia i pomocy specjalistów, z pewnością często natrafiasz na dwie metody stosowane w gabinetach fizjoterapeutów – terapię manualną oraz masaż leczniczy. Co wybrać, kiedy boli Cię odcinek lędźwiowy pleców, a co zapewni Ci ulgę, jeśli dokuczają Ci bóle kolan?
Oczywiste jest, że doborem terapii powinien zająć się specjalista po przeprowadzeniu z Tobą wywiadu i wykonaniu badania fizykalnego. Jednak warto wiedzieć, na czym polegają obie metody, zwłaszcza że jedna z nich jest cenną formą profilaktyki. Terapię manualną i masaż leczniczy łączy to, że są one wykonywane za pomocą rąk fizjoterapeuty. Głównym wskazaniem do ich przeprowadzenia są dolegliwości bólowe i deficyty ruchowe, a w niektórych przypadkach również napięcie emocjonalne.
Masaż leczniczy to skuteczny sposób na rozluźnienie spiętych mięśni czy łagodzenie dolegliwości bólowych. Jest on przeprowadzany w celu regeneracji po treningu lub w ramach przygotowania do większego wysiłku fizycznego i zapobieganiu kontuzjom. Korzyści z masażu są także widoczne u pacjentów po urazach, z ograniczoną ruchomością stawów czy z obrzękami limfatycznymi. W trakcie masażu poprawia się mikrokrążenie krwi, a tkanki są lepiej dotlenione. Zwiększa się elastyczność mięśni i zakresu ruchu. Wiele mówi się o pozytywnym wpływie masażu leczniczego na układ odpornościowy i ciśnienie tętnicze krwi. Masaż to także skuteczna forma fizjoprofilaktyki, której celem jest zapobieganie, spowalnianie lub cofanie skutków nieprawidłowego stylu życia, procesu starzenia się i procesów chorobowych.
Umów się na masaż we Wrocławiu i zadbaj o siebie holistycznie!
Korzyści z masażu – relaks dla ciała i duszy
Zalety masażu odczujesz na kilku płaszczyznach. Oprócz zmniejszenia lub zniwelowania dolegliwości fizycznych, z pewnością zauważysz poprawę nastroju, a nawet i… wyglądu skóry. Jednym z efektów masażu jest stymulacja złuszczania martwego naskórka i ujędrnienie skóry. Warto także wybrać się na masaż, kiedy potrzebujesz pozbyć się stresu z ciała i umysłu.
Masaż leczniczy, sportowy a może całego ciała? Sprawdź, na czym polegają te metody i która z nich będzie dla Ciebie najlepsza!
Czym jest terapia manualna?
Terapia manualna jest formą fizjoterapii stosowanej u pacjentów z dolegliwościami bólowymi oraz ograniczeniami ruchowymi po operacjach, urazach, kontuzjach oraz w przebiegu chorób narządu ruchu. Wskazaniami do jej przeprowadzenia mogą być m.in.:
- mrowienia kończyn i palców,
- bóle kręgosłupa, łokci, kolan, karku,
- bóle głowy i migreny,
- rwa kulszowa,
- rehabilitacja po endoprotezie,
- bóle mięśniowe,
- zwyrodnienia stawów,
- nerwobóle,
- wady postawy,
- zaburzenia snu.
W ramach terapii stosowane są różne metody, w tym mobilizacje nerwowo-powięziowe, manipulacje i mobilizacje stawów. Ważne są nie tylko siła chwytu czy ucisku, ale i kierunek ruchu, położenie ciała pacjenta. Fizjoterapeuta dokłada wszelkich starań, aby terapia nie powodowała nieprzyjemnych dolegliwości u pacjenta, jednak tuż po wizycie może występować przejściowa tkliwość na obszarze leczonym.
Jakie rodzaje terapii manualnej przeprowadzamy w Fizjosportmed?
- Manipulacje powięzi metodą L. Stecco
Celem terapii jest redukcja napięć powięzi poprzez manipulację oraz mobilizację, aby przywrócić prawidłowy zakres ruchu i zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjenta.
- Terapię manualną metodą Kaltenborna-Evjentha
W tym przypadku terapia skupia się na leczeniu układu mięśniowo-szkieletowego oraz nerwowego. W jej ramach stosuje się różne techniki, w tym mobilizację tkanki nerwowej, stawów i tkanek miękkich.
- Terapię manualną według koncepcji Mulligana
Terapia polegająca na mobilizacji stawowej połączonej z aktywnym ruchem pacjenta w celu przywrócenia prawidłowego zakresu ruchomości w stawach obwodowych i stawach kręgosłupa.
- Formę chiropraktyki według Ackermana
Terapia stosowana w leczeniu dolegliwości w obrębie kręgosłupa i miednicy. Duże znaczenie w jej powodzeniu ma odpowiednia diagnostyka pacjenta, która pozwala na precyzyjną pracę fizjoterapeuty w miejscu, w którym została zlokalizowana przyczyna dolegliwości.
- Fascial Distortion Model (FDM)
Celem terapii jest leczenie zaburzeń powięzi w przebiegu m.in. nagłych urazów sportowych, w tym w zwichnięciach/skręceniach/naciągnięciach. FMD pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjenta i zwiększyć zakres ruchu.
- GDS (Metoda Łańcuchów Mięśniowych i Stawowych)
Głównym założeniem tej metody jest zwrócenie uwagi na powiązania między funkcjonowaniem ciała a zachowaniem człowieka. GDS polega na leczeniu dolegliwości bólowych i zaburzeń układu ruchu poprzez wyrównanie napięcia mięśniowego u pacjenta przy użyciu odpowiednich technik, w tym masażu, miejscowego rozciągania czy mobilizacji.
- Terapię manualną według koncepcji Maitlanda
Rodzaj terapii z wykorzystaniem technik manipulacyjnych i mobilizacyjnych. Ma ona swoje zastosowanie w leczeniu m.in. dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych. Przebieg terapii jest uzależniony od objawów i ewentualnej reakcji bólowej pacjenta na dany ruch czy przyjętą pozycję ciała.
- Terapię czaszkowo-krzyżową
Terapia z holistycznym podejściem do zdrowia, której celem jest przywrócenie równowagi organizmu (harmonii ciała i ducha), zmniejszenie dolegliwości bólowych, redukcja napięcia mięśni. W ramach terapii stosuje się delikatny dotyk, ucisk i manipulacje w obrębie czaszki, klatki piersiowej, miednicy, przepony, kości krzyżowej.
Potrzebujesz pomocy w leczeniu zaburzeń narządu ruchu lub neurologicznych? Umów się na terapię manualną we Wrocławiu u doświadczonego specjalisty!
Czym się różni terapia manualna od masażu?
Jedną z zalet terapii manualnej jest jej większy zakres działań. Nie wszystkie dolegliwości bólowe wyeliminujemy przy pomocy masażu. Kiedy ból jest silny, przewlekły, lepszym rozwiązaniem może być terapia manualna. Różnice między nią a masażem obejmują także sam proces leczenia. W przypadku masażu niwelujemy objawy problemu. Pacjent może umówić się na jedną wizytę lub serię spotkań, w zależności od dolegliwości i potrzeb.
Z kolei korzyści terapii manualnej opierają się głównie na tym, że metoda ta nie leczy jedynie objawów, ale dociera do ich bezpośredniej przyczyny. W ramach diagnostyki pacjenta mogą zostać zlecone dodatkowe badania, jak chociażby badania obrazowe. Zwykle terapia manualna odbywa się w dłuższych seriach, a same zabiegi charakteryzuje większa intensywność niż w przypadku masażu.
Masaż to forma fizjoprofilaktyki i skuteczna metoda na rozluźnienie napięcia mięśniowego oraz regenerację ciała. Terapia manualna ma zastosowanie w leczeniu ostrych dolegliwości bólowych, urazów i kontuzji, przewlekłych schorzeń. Jej rodzaj jest dobierany indywidualnie do pacjenta i zgłaszanych przez niego objawów.
Bibliografia:
- Dr Andrzej Szczygieł, Terapia manualna, mp.pl, data dost. 24.07.2024r.
- Jolanta Mroczek, Masaż leczniczy, mp.pl. data dost. 24.07.2024r.
- Sebastian Chrzan i inni, Wpływ masażu leczniczego na wybrane aspekty towarzyszące zespołowi bólowemu szyjnego odcinka kręgosłupa [w:] Hygeia Public Health 2013, 48(1): 59-63.
- Medycyna manualna – na czym polega i co to jest?, akademiaosteopatii.pl, data dost. 24.07.2024r.
Wybierzemy dla Ciebie najlepszą formę terapii u fizjoterapeuty
Chcesz pozbyć się dolegliwości bólowych? Umów się już dziś na fizjoterapię we Wrocławiu – w Fizjosportmed zadbamy o Twoje zdrowie i komfort!