Najczęstsze urazy stawu kolanowego – poznaj przyczyny, objawy i postępowanie

ból kolana człowiek trzymający się za kolano

Nie bagatelizuj bólu kolana! ​

Staw kolanowy to największy staw człowieka. Dzięki niemu chodzisz, biegasz i skaczesz. Staw ten jest eksploatowany każdego dnia, narażony na przeciążenia i mniejsze lub większe kontuzje. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy? Niezależnie od tego, ile masz lat, czy prowadzisz aktywny, czy też siedzący tryb życia, może Ci się przytrafić uraz kolana. Gdy dokuczają Ci bolące kolana, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Każdy, nawet najmniejszy mikrouraz, może mieć wpływ na sprawność stawu kolanowego w przyszłości.

Gdy ból kolana daje o sobie znać

Jakie mogą być urazy kolana?

Jesteś osobą aktywną fizyczną? Lubisz sporty kontaktowe? Twoje hobby wiąże się z większym ryzykiem urazu kolana po uderzeniu lub upadku. Nie oznacza to jednak, że masz zaprzestać aktywności! Tak naprawdę urazy stawu kolanowego mogą przytrafić się każdemu z nas. Wystarczy na przykład źle postawić nogę, wykonać gwałtowny skręt ciała lub nieprawidłowo układać stopy w trakcie chodzenia. Ból kolana może być też spowodowany długotrwałą pracą siedzącą, noszeniem złego obuwia, brakiem rozgrzewki przed treningiem, nieodpowiednim rodzajem i intensywnością aktywności fizycznej.

Każdy z nas ma większe lub mniejsze predyspozycje do urazów stawów. Wpływ na to mają nie tylko wiek i styl życia, ale i m.in. zaburzenia anatomiczne.

Co może być uszkodzone w kolanie? Statystyki wskazują na częste kontuzje więzadła i łąkotki, ale to nie są jedyne możliwe problemy z kończyną dolną. Może dać znać o sobie również m.in. rzepka w kolanie. Uraz nie musi być zawsze wynikiem nieszczęśliwego wypadku. Wraz z wiekiem pojawiają się uszkodzenia chrząstki stawowej, która po prostu się zużywa. Nawet nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, jak chociażby podnoszenie ciężarów, może prowadzić do powstania mikrourazów i przeciążenia kolan.

Lista dolegliwości związanych z kolanami jest długa, ale można wyróżnić najczęstsze urazy kolana, z którymi zgłaszają się pacjenci do lekarza.

Skręcenie stawu kolanowego – bolesna kontuzja kolana, związana z przekroczeniem fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Tego typu uraz skrętny kolana może być efektem m.in. złego ułożenia stopy czy gwałtownej zmiany kierunku ruchu. W wyniku kontuzji dochodzi do uszkodzenia ścięgien i mięśni, niekiedy również zerwania więzadeł. Pacjent odczuwa ból, staw jest obrzęknięty, może również pojawić się krwiak. Ruchomość stawu jest mniejsza.

Zwichnięcie stawu kolanowego – czyli przemieszczenie powierzchni stawowych względem siebie, na przykład po niefortunnym upadku. Pacjent skarży się na duży ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości stawu. Listę objawów uzupełnia także krwiak, płyn w kolanie, tzw. “woda w kolanie”, czy ogólna zmiana wyglądu stawu.

Naderwanie, naciągnięcie, zerwanie więzadeł – jedna z najczęstszych kontuzji kolana, zwłaszcza u osób uprawiających sport. Charakterystycznym objawem urazu może być „trzask” w kolanie. Kontuzji towarzyszy ból, obrzęk, zmniejszona ruchomość stawu, może pojawić się też krwiak.

Uszkodzenie łąkotki – może się przytrafić m.in. w trakcie jazdy na nartach. I nie musi to być uraz kolana po upadku, ale w wyniku gwałtownego wyprostu w kolanie podczas zjeżdżania. Oczywiście to tylko jedna z możliwych przyczyn kontuzji łąkotki. Wystarczy, że wykonasz nagły skręt kolana przy ustabilizowanym położeniu stopy. Objawem tej kontuzji jest uczucie przeskakiwania w kolanie oraz dolegliwości bólowe. W wyniku urazu może też rozwinąć się stan zapalny w stawie. Innym z objawów uszkodzenia łąkotki jest zablokowanie kolana w pewnej pozycji zgięcia i niemożność jego wyprostowania.

Jak sprawdzić, czy kolano jest uszkodzone?

Jak wyleczyć kontuzję kolana?

Diagnostyka bólu kolana jest wieloetapowa. W trakcie konsultacji u specjalisty przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, badanie fizykalne kolan oraz test ruchu stawów. W niektórych przypadkach tyle wystarczy, aby postawić trafną diagnozę i dopasować metodę terapii. W innych koniecznie jest pogłębienie diagnostyki o dodatkowe badania. Mowa o badaniach obrazowych – USG, RTG, tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym.

Pamiętaj, że nie tylko nagłe urazy i nieszczęśliwe wypadki powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza. Nawet pozornie drobny, ale nieleczony lub nieprawidłowo leczony domowymi sposobami uraz kolana może przemienić w poważniejsze schorzenie, na przykład zapalenia kaletek lub wpłynąć na rozwój zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego w przyszłości.

Zgłoś się do specjalisty, jeśli:

  • dokucza Ci ból kolan (w tym ból kolana bez urazu),
  • staw kolanowy jest wrażliwy na dotyk, zaczerwieniony, obrzęknięty,
  • masz problem z ruchomością stawu kolanowego,
  • czujesz blokadę w stawie, uczucie przeskakiwania w kolanie.

Masz problemy z narządem ruchu? Zgłoś się do nas! Nasza placówka to najwyższej jakości rehabilitacja we Wrocławiu. Zadbamy o Twoją sprawność i zdrowie.

Przebieg leczenia urazu stawu kolanowego jest kwestią indywidualną i zależy od kilku czynników. Mowa nie tylko o rodzaju kontuzji kolana i jej stopniu, ale i m.in. o wieku pacjenta, jego trybie życia, ogólnym stanie zdrowia. Inny przebieg terapii w przypadku takiego samego urazu może zostać zaproponowany sportowcowi, a inny starszej osobie. Ogólny podział leczenia kontuzji kolana to ten na leczenie zachowawcze oraz operacyjne.

Leczenie zachowawcze urazów stawu kolanowego polega na oszczędzaniu stawu, jego odciążeniu lub całkowitym unieruchomieniu przez określony czas. Terapia jest uzupełniania rehabilitacją i w razie potrzeby farmakologią. Gdy te metody nie przynoszą zadowalających efektów lub gdy uraz kolana jest poważniejszy, koniecznie może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. W takim przypadku niezwykle ważnym etapem w procesie leczenia jest rehabilitacja pooperacyjna.

Ile trwa regeneracja stawu kolanowego? W przypadku mniejszych kontuzji kolana, mikrourazów, czasami wystarczy poświęcić kilka dni na odpoczynek i odciążyć przeciążoną nogę. Gdy uraz kolana jest poważniejszy, a leczenie wieloetapowe, cały proces może zająć kilka tygodni, a nawet i miesięcy.

Rehabilitacja pacjentów z urazem stawu kolanowego

Rehabilitacja to kluczowy element w procesie powrotu do zdrowia po urazie kolana lub przebytej operacji stawu kolanowego. Dzięki współpracy ze specjalistą i stosowaniu się do jego zaleceń, zwiększy się ruchomość Twojego stawu. Terapia jest pomocna także w niwelowaniu obrzęku, bólu kolana.

Przebieg terapii jest ustalany indywidualnie do potrzeb pacjenta. W ramach leczenia stosujemy takie metody, jak masaż, mobilizacje i manipulacje stawowe, opracowujemy zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie wokół stawów.

Ćwiczenia wzmacniające to również świetna forma profilaktyki zdrowotnej. Pamiętaj, że silne mięśnie to nie tylko większe możliwości fizyczne, ale i lepsza stabilizacja stawów oraz dodatkowa ochrona przed ewentualnymi przeciążeniami i urazami. Jeśli chcesz na dłużej cieszyć się sprawnym stawem kolanowym, dbaj o regularną, dopasowaną do możliwości aktywność fizyczną i utrzymuj prawidłową masę ciała. Sprawdź też: dlaczego warto podjąć profilaktykę fizjoterapeutyczną.

Bibliografia

  1. dr n. med. Marek Libura, Urazy stawu kolanowego, uraz w obrębie kolana, mp.pl, data dost. 30.08.2024 r.
  2. Prof. nadzw. dr hab. med. Tadeusz Trzaska, Najczęstsze urazy stawu kolanowego, podyplomie.pl, data dost. 30.08.2024 r.
  3. lek. Magdalena Wiercińska, Ból kolana – przyczyny i leczenie bolących kolan, mp.pl, data dost. 30.08.2024 r.

Dobierzemy dla Ciebie odpowiednią formę fizjoterapii

Masz problemy z kolanami? Szukasz miejsca, w którym odbędziesz terapię po urazie lub operacji stawu kolanowego? Zgłoś się do nas! Fizjosportmed to rehabilitacja kolana we Wrocławiu dopasowana do Twoich potrzeb.

uraz kolana ból choroba