Profilaktyka fizjoterapeutyczna – nie warto czekać na kontuzję!
Nie masz problemów z narządem ruchu i ogólną sprawnością fizyczną? To świetnie! Nie oznacza to jednak, że omijanie gabinetu fizjoterapeuty szerokim łukiem jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – fizjoprofilaktyka. Tak samo, jak wykonujesz profilaktyczne badania laboratoryjne, tak i musisz zadbać o profilaktykę narządu ruchu. Sprawdź, kiedy wybrać się do fizjoterapeuty i jakie korzyści Ci to przyniesie.
Profilaktyka – zdrowie pod kontrolą
Profilaktyka fizjoterapeutyczna – co to takiego?
Profilaktyka zdrowia to nie tylko regularne badania z krwi czy konsultacje u kardiologa. To także dbanie o aktywność fizyczną. Każdego dnia przed Twoim ciałem stoi spore wyzwanie. Aby móc zapewnić Ci odpowiednią mobilność i równowagę, musi być ono sprawne. Zgodnie z zaleceniami WHO osoby dorosłe powinny przeznaczać na umiarkowaną aktywność 150-300 minut tygodniowo. W przypadku intensywniejszego treningu wystarczy już 75-150 minut.
Ludzki organizm to sprawnie działająca maszyna – każdy jego element za coś odpowiada i wpływa na kolejny. Aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób (np. cukrzycy czy schorzeń układu krążenia). Ruszając się, organizm dostaje sygnał do produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia. Obniża się poziom stresu, a Ty – mimo fizycznego zmęczenia – po treningu czujesz się lepiej. Sprawne ciało to również mniejsze ryzyko urazów, kontuzji i… wydatków na leczenie chorób narządu ruchu w przyszłości.
Aktywność fizyczna to podstawa fizjoprofilaktyki. Do niedawna termin ten był bliżej znany tylko osobom z branży medycznej. W ostatnich latach wiele się zmieniło. Powodem takiej sytuacji jest m.in. rosnąca świadomość społeczna na temat profilaktyki zdrowia.
Profilaktyka fizjoterapeutyczna to jedna z głównych usług świadczonych w gabinetach fizjoterapeutów. Zaleca się korzystanie z niej osobom w każdym wieku, zarówno aktywnym fizycznie, jak i prowadzącym siedzący tryb życia.
Zgodnie z przyjętą w 2019 roku uchwałą nr 384/I Krajowej Rady Fizjoterapeutów fizjoprofilaktyka to wszelkie działanie fizjoterapeutyczne, których celem jest zapobieganie, hamowanie, spowalnianie lub cofanie negatywnych skutków procesów chorobowych, starzenia się i nieprawidłowego stylu życia. Na czym polega fizjoterapia w takim wydaniu? Fizjoterapia profilaktyczna to zgrany duet teorii i praktyki. Mowa nie tylko o promocji aktywności fizycznej i edukacji zdrowotnej pacjentów, ale i diagnostyce czy redukcji czynników ryzyka.
Korzyści fizjoterapii w przypadku leczenia osób z chorobami narządu ruchu są niepodważalne, co potwierdzają badania i statystyki prezentowane w licznych artykułach naukowych. Jak jest w przypadku profilaktyki fizjoterapeutycznej? Taki rodzaj prewencji medycznej przyczynia się nie tylko do poprawy ogólnej sprawności fizycznej i jakości życia pacjenta, ale i pomaga odciążyć system opieki zdrowotnej. Fizjoprofilaktyka przesuwa w czasie (lub eliminuje) rozwój chorób i tym samym związane z nimi leczenie operacyjne czy farmakologiczne.
W skrócie – fizjoterapia profilaktyczna obniża ryzyko chorób narządu ruchu w przyszłości oraz związanych z nimi stresu, wydatków i czasu spędzanego na zaawansowanych terapiach.
Z jakimi problemami można iść do fizjoterapeuty?
Bóle kręgosłupa, szyi, barku, deficyty ruchowe, rehabilitacja po urazie lub operacji – to jedne z najczęstszych powodów konsultacji pacjentów. Gabinety fizjoterapeutyczne odwiedzają osoby zmagające się z m.in. rwą kulszową, zespołem cieśni nadgarstka, bólami i mrowieniami kończyn. Co łączy te wszystkie dolegliwości? Ból. Kłopoty ze sprawnością. Od czego jest fizjoterapeuta? Jego zadaniem jest pomóc pacjentom z symptomami chorób narządu ruchu. To jasne, jednak profilaktyka fizjoterapeutyczna to pewnego rodzaju wczesna interwencja. Zgodnie ze starą zasadą – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Kiedy iść do fizjoterapeuty, jeśli zależy Ci na profilaktyce zdrowia?
Fizjoprofilaktyka – kiedy wybrać się do fizjoterapeuty?
W profilaktyce fizjoterapeutycznej działania specjalisty są indywidualnie dopasowane do potrzeb pacjenta.
Jesteś osobą aktywną fizycznie?
Fizjoterapeuta sprawdzi Twój stan zdrowia pod kątem możliwości uprawiania danej dyscypliny sportowej. Określi ewentualne deficyty ruchowe, pomoże w opracowaniu prawidłowego planu rozgrzewki, regeneracji organizmu po treningu. Fizjoprofilaktyka pomoże Ci uniknąć kontuzji i urazów, przeciążenia organizmu. Niestety, to częste problemy osób amatorsko uprawiających sport.
Prowadzisz siedzący tryb życia?
Fizjoterapeuta dobierze dla Ciebie ćwiczenia (np. ogólnorozwojowe, wzmacniające, relaksacyjne), które pomogą Ci zadbać o sprawność i wydolność organizmu oraz stan ducha. Profilaktyka fizjoterapeutyczna to także nauka prawidłowego oddychania czy wprowadzenie elementów, które wpływają pozytywnie na ergonomię pracy i wykonywanie codziennych obowiązków. Czy wiesz, jak prawidłowo wstać z łóżka lub podnieść ciężki przedmiot z podłogi? Pozornie małe rzeczy mają duży wpływ na Twoją postawę ciała i problemy z narządem ruchu w przyszłości. W tym celu warto wybrać się na przykład na trening medyczny.
Zgłoś się także do fizjoterapeuty, jeśli jesteś osobą, u której występuje wysokie ryzyko wystąpienia chorób narządu ruchu w przyszłości (np. ciężka praca fizyczna, czynniki genetyczne, wady postawy).
Fizjoprofilaktyka to nie tylko zapobieganie chorobom i wczesna diagnostyka, ale i minimalizowanie skutków i ryzyka powikłań w przypadku istniejących już problemów zdrowotnych. Przykład? Pacjenci w podeszłym wieku, z pierwszymi oznakami chorób narządu ruchu. Opracowany indywidualnie zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie pozwala zadbać o lepszą stabilność oraz ogólną sprawność pacjentów i tym samym zmniejsza ryzyko ich upadków w trakcie chodzenia.
Bibliografia:
- Uchwała nr 384/I KRF Krajowej Rady Fizjoterapeutów z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie przyjęcia definicji oraz zakresu prowadzenia działalności fizjoprofilaktycznej.
- Dr hab. Monika Grygorowicz, Jakie dziś ma znaczenie fizjoprofilaktyka?, glosfizjoterapeuty.pl, data dost. 24.07.2024r.
- Zofia Kubińska, Kamil Zaworski, Fizjoprofilaktyka jako potrzeba i świadczenie zdrowotne. Podstawy teoretyczne, fizjoterapiapolska.pl, data dost. 24.07.2024r.
Podstaw na fizjoprofilaktykę!
Szukasz sprawdzonego miejsca, w którym jest prowadzona profilaktyczna fizjoterapia we Wrocławiu? Zgłoś się do nas! Fizjosportmed to doświadczona kadra, indywidualne podejście do pacjenta i krótkie terminy wizyt. Czekamy na Ciebie!