ZESPOŁ JELITA DRAŻLIWEGO – IBS

Zespół jelita drażliwego jest schorzeniem, które zostało zidentyfikowane w ciągu ostatnich trzydziestu lat.

Do głównych czynników przyczyniających się do jego występowania należą:

 • Czynniki stresogenne,
 • Nieprawidłowa równowaga mikroorganizmów w jelitach (dysbioza jelitowa),
 • Stany zapalne błony śluzowej jelit,
 • Infekcje patogennymi mikroorganizmami, w tym zakażenia drożdżakami.

Czy zdarzyło Ci się rezygnować z udziału w przyjęciach ze względu na obawy o niepożądane skutki spożywanych potraw?

1. Jeśli unikasz miejsc, gdzie toaleta jest zbyt daleko i myśl o kolejnym posiłku budzi w Tobie niepewność, co do reakcji organizmu na jedzenie lub użyte przyprawy, to być może jesteś jednym z wielu pacjentów dotkniętych zespołem jelita drażliwego.

2. Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego, wcześniej określany jako „nerwowy żołądek”, to schorzenie, które wcześniej przeważnie dotykało uczniów i studentów przed egzaminami. Objawiało się ono skurczami w okolicach brzucha, biegunkami, utratą apetytu z niestrawnością, odbijaniem oraz uczuciem pełności. Współcześnie, zwiększone tempo życia, presja czasu, niewłaściwa dieta, nadużywanie antybiotyków oraz inne czynniki sprawiają, że coraz więcej osób w wieku produkcyjnym cierpi na ten zespół.

3. Zespół jelita drażliwego może przybierać postać biegunkową (biegunki, skurcze jelit, kolka jelitowa) lub zaparciową (problemy z wypróżnianiem, wzdęcia, mdłości, uczucie pełności, twardy stolec o ostrym zapachu) lub mieszaną.

4. Objawy zespołu jelita drażliwego.

Według Kryteriów Rzymskich III, opracowanych w 2006 roku, zespół jelita drażliwego występuje, gdy w ciągu ostatnich trzech miesięcy przynajmniej trzy dni w miesiącu odczuwa się bóle brzucha lub dyskomfort związany z przewodem pokarmowym. Przy tym muszą występować przynajmniej dwie z następujących cech:

 • Ból łagodzi wypróżnienie,
 • Objawy związane są ze zmianą częstości wypróżnień,
 • Objawy związane są ze zmianą konsystencji stolca.

Do niespecyficznych objawów zespołu jelita drażliwego zaliczają się:

 • Niepokój, lęki, drażliwość,
 • Zmęczenie umysłowe, problemy z koncentracją i pamięcią,
 • Depresja bez widocznej przyczyny,
 • Bóle głowy nasilające się przy zmianach w wypróżnianiu lub po spożyciu pewnych pokarmów.

Diagnoza zespołu jelita drażliwego obejmuje wiele badań mających na celu wykluczenie innych zaburzeń przewodu pokarmowego.

1. Badania przewodu pokarmowego przy IBS:

 • Kolonoskopia w celu wykluczenia stanu zapalnego jelit, zapalenia uchyłków, polipów lub nowotworów jelit,
 • Gastroskopia w celu wykluczenia wrzodów lub nowotworów żołądka,
 • Badanie ultrasonograficzne brzucha w celu wykluczenia stanów zapalnych wątroby, kamieni żółciowych czy zwłóknienia wątroby,
 • Testy krwi w celu oceny funkcjonowania trzustki, wątroby i jelit oraz stwierdzenia obecności nietolerancji laktozy lub fruktozy,
 • Test wodorowy oddechowy oraz analiza kału pod kątem bakterii w przypadku podejrzenia dysbiozy jelita cienkiego.

2.Terapia zespołu jelita drażliwego

Terapia ż pozostaje ściśle uzależniona od zdiagnozowanych zaburzeń, które mogą stanowić przyczynę odczuwanych przez Ciebie dolegliwości. Wspólnym mianownikiem pomocniczych środków terapeutycznych, który w bezpieczny sposób możesz zastosować już dzisiaj są:

 • Probiotykoterapia oraz optymalizacja ilości oraz źródeł błonnika w diecie,
 • Dieta FODMAP
 • Zioła i ekstrakty ziołowe wspomagające trawieni

3. Dieta FODMAP w zespole jelita drażliwego

Jeżeli diagnozie ZJD towarzyszy diagnoza dysbiozy jelita cienkiego – SIBO, lub diagnoza grzybiczego przerostu flory jelita cienkiego – SIFO (Small Intestine Fungal Overgrowth), czyli zaburzenia, którego obawy są podobne do ZJD, warto pomyśleć o diecie FODMAP, która ogranicza ilość spożywanych przez nas krótkołańcuchowych węglowodanów. Zdaniem uczonych to właśnie one stanowią jedną z istotniejszych przyczyn odczuwanych przez Pacjentów dolegliwości, ponieważ krótkołańcuchowe węglowodany stanowią pożywkę zarówno dla zasiedlających jelito cienkie bakterii, jak również grzybów, w tym drożdży.

4.Unikanie, a przynajmniej znaczne ograniczenie ilości produktów FODMAP pozytywnie wpływa zarówno na skład mikroflory jelita cienkiego, jak również przyczynia się do złagodzenia, a nierzadko również eliminacji odczuwanych przez nas objawów.

dieta FODMAP ogranicza ilość spożywanych krótkołańcuchowych węglowodanów co często eliminuje objawy IBS.

Zespół jelita drażliwego (IBS) to dolegliwość, która powoduje bóle brzucha, niestrawność i niestabilność wypróżnień. Jeśli pragniesz poprawy samopoczucia i skutecznych strategii radzenia sobie z objawami, zapraszamy do skorzystania z konsultacji z naszym dietetykiem klinicznym – Martą Borowską-Małczak. Jesteśmy tu po to, by Ci pomóc.