Czym jest fizjoterapia urologiczna dla mężczyzn.

Fizjoterapia urologiczna mężczyzn jest jedną z najmniej omawianych dziedzin fizjoterapii.

Panowie tak samo jak Panie potrzebują pomocy fizjoterapeuty urologiczneego w dysfunkcjach związanych z budową miednicy lub ułożeniem narządów.

FSM jest centrum medycznym oferującym pomoc fizjoterapeutyczną dla mężczyzn z zaburzeniami urologicznymi.  Fizjoterapeutki dysponują nowoczesnym sprzętem, pracują w oparciu o aktualną wiedzę ze świata fizjoterapii mężczyzn. Terapia jest prowadzona według najwyższych standardów.

Z jakimi schorzeniami mężczyzna powinno zgłosić się do fizjoterapeuty urologicznego/onkologicznego

1. Nietrzymanie moczu. Większość osób uważa, że wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy wyłącznie kobiet. O nietrzymaniu moczu (inkontynencji) u mężczyzn mówi się bardzo mało. Główną przyczyną jest blokada psychologiczna oraz niechęć do mówienia o tym zaburzeniu. Badania WHO wskazują, że nietrzymanie moczu może dotyczyć nawet połowy mężczyzn po 70. roku życia. Problem popuszczania pojawił się jednak szybciej, panowie wybierają się do lekarza zazwyczaj w momencie pojawienia się bólu. Fizjoterapia już w początkowych objawach jest bardzo skuteczna i warto o niej pomyśleć.

Wyróżniamy kilka przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn :

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie moczu z naglącym parciem,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza.

Do popuszczania moczu u mężczyzn dochodzi przy kichaniu, kasłaniu, śmianiu się czy większym wysiłku fizycznym. Najczęściej jest ono wynikiem złego napięcia mięśni dna miednicy, zwiększonym ciśnieniem śródbrzusznym, złymi nawykami toaletowymi lub jest wynikiem starzenia się organizmu.

 

Posiadamy gotowe protokołu pracy z panami przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Bardzo duże znaczenie ma moment kiedy się zgłoszą do fizjoterapeuty urologicznego. Czym szybciej , tym w większym stopniu jesteśmy w stanie pomóc.

 

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem, jak sama nazwa wskazuje, powoduje u mężczyzny silne parcie i potrzebę pójścia do toalety. Jego powodem może być zespół nadreaktywnego pęcherza ( które zostało omówione wcześniej)  zakażenie układu moczowego, choroba neurologiczna, a nawet nowotwór.

 

Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza najczęściej jest skutkiem przerostu prostaty. Gruczoł ten uniemożliwia oddawanie moczu, który zalega w pęcherzu. Strumień moczu jest dość słaby, a mężczyzna po opuszczeniu toalety ma wrażenie, że nie opróżnił pęcherza do końca. W takim przypadku należy zrobić odpowiednie badania np. uroflowmetria oraz badanie urodynamicze w celu wykluczenia lub potwierdzenia przeszkody pod pęcherzowej. W tym przypadku fizjoterapeuta ma za zadanie utrzymać mięśnie dna miednicy pacjenta w jak najlepszym stanie  ze szczególnym uwzględnieniem rozluźnienia mięśni.

Stopnie nasilenia nietrzymania moczu:

Problem nietrzymania moczu u mężczyzn może mieć też różne nasilenie. Wyróżniamy pięć stopni tej przypadłości, bazując na ilości mimowolnie wydalanego moczu przez cztery godziny:

  • kropelkowe (do kilku kropli);
  • lekkie (do 100 ml, zazwyczaj przy kichaniu, śmianiu się, etc.);
  • średnie (100-200 ml, popuszczanie moczu przy zwykłych codziennych czynnościach, np. wstawaniu z krzesła, wysiadaniu z samochodu, etc.);
  • ciężkie (200-300 ml, niekontrolowane popuszczanie nawet bez wysiłku fizycznego, np. podczas stania)

2. Pęcherz nadreaktywnyNajczęstszym problem zgłaszanym przez Panów jest znacząco zwiększona częstotliwość oddawania moczu.

Częstotliwość i parcie na pęcherz jest tak duża, że pacjenci często nie są w stanie funkcjonować w życiu rodzinnym. Schorzenie to nazywamy pęcherzem nadreaktywnym.

Bardzo ważne jest szybkie wykrycie problemu , ponieważ pęcherz nakrekatywny oznacza bardzo duże napięcie okolicy prostaty oraz pęcherza moczowego. Często jednak jest mylone z zapaleniem pęcherza moczowego albo cewki moczowej . Warto zrobić badania skierowane przez urologa ale jednoczenie powinniśmy zbadać mięśnie dna miednicy wykonująć badanie USG oraz per retum. Leczenie pęcherza nadreaktywnego odbywa się poprzez naukę prawidłowego oddechu do przepony , zniwelowanie  zbyt dużego ciśnienia śródbrzusznego, rozluźnienie mięśni dna miednicy co skutkuje prawidłowym skurczem i rozluźnieniem intencjonalnym . Do tego najlepiej sprawdza się elektrostymulacja doodbytnicza oraz praca przez odbyt i na powłokach brzucha.

Pacjenci, którzy są najbardziej narażeni na to schorzenie to panowie z nadwagą i otyłością, panowie, którzy mają pracę siedzącą oraz zawodowi kierowcy .

3. Uczucie ciągłego napięcia tzn „ uczucie zaciśniętej pięści w kroczu” to kolejne schorzeń z którymi, przychodzą panowie. Skąd ten dyskomfort ? Brak prawidłowej pracy mięśni krocza, szczególnie ciała ścięgnistego powoduje wzrost napięcia okolicy prącia oraz odbytu. Uczucie to wzmaga się po całym dniu siedzenia lub dużej dawce stresu ( stres przewlekły) . Może się pojawić po częstych przeziębieniach. Podczas częstego kaszlu i kichania następuje wzrost napięcia mięśni krocza oraz zwieraczy odbytu. Często u Panów z tą dysfunkcją możemy zauważyć mała ruchomość okolicy bioder (odwodzenie i rotacja są bardzo małe lub praktycznie nie występują)

Leczenie następuje poprzez naukę napięcia i rozluźnienia MDM przez biofeedback oraz elektroterapie (odpowiednio dobrane parametry do rozluźnienia MDM). Efekty są zauważalne już po pierwszej terapii. Ważna jest również praca z psychologiem w celu rozładowania napięć spowodowanych stresem przewlekłym. Należy podkreślić, że najlepsze efekty osiągamy przy interdyscyplinarnym podejściu do pacjenta czyli pracy zespołu: lekarz, fizjoterapeuta, psycholog oraz dietetyk .

4. Przygotowanie do prostatektomii oraz wizyty po prostatektomii

Aby zadbać o jakoś życia pacjenta onkologicznego potrzebny jest zespól interdyscyplinarny w którym, bardzo dużą rolę odgrywa fizjoterapeuta uro/onkologiczny. W FizjoSportMed wspomagamy pacjentów przed i po zabiegu prostatektomii (radykalnej i częściowej). Postępowanie przed tym zabiegiem polega na sprawdzeniu i/lub  nauce prawidłowego zaciskania i rozluźniania mięśni dna miednicy a w konsekwencji zmniejszenia dolegliwości zarówno bólowych oraz np. nietrzymania moczu po zabiegu. Praca pacjenta z fizjoterapeuta urologicznym dodaje panom sprawczości w ich życiu codziennym. Nie ma również przeciwskazań aby podczas radioterapii czy chemioterapii korzystać z fizjoterapii uro – wręcz jest zalecane rozluźnienie mięśni po radioterapii per rectum, lub obwodowo w okolicy bioder , pachwin – gdzie może występować ból.  Bóle po terapiach onkologicznych nie są tylko w miejscu naświetlania. Należy zadbać o całą okolice krocza, miednicy, jamy brzusznej oraz przepony. Holistyczne podejście fizjoterapeuty uro/onkologicznego daje duże szanse na szybki powrót do życia codziennego bez większego bólu.

jak wyglada pierwsza wizyta u fizjoterapeuty urologicznego ?

Podczas pierwszej wizyty zostanie przeprowadzony bardzo dokładny wywiad, często są to intymne i wnikliwe pytanie. Oceniamy postawę pacjenta już od pierwszych chwil wejścia do gabinetu. Następnie oceniamy palpacyjnie powłoki brzucha oraz tor oddechu. Bardzo istotnym badaniem jest badanie ultrasonograficzne czyli USG. Bardzo ważne jest przygotowanie do badania, pacjent musi mieć pełny pęcherz moczowy . Na podstawie badania USG fizjoterapeuta ocenia ściany pęcherza, jego pojemność, prace mięśni dna miednicy oraz ułożenie prostaty względem pęcherza moczowego. Kolejnym niezbędnym badaniem jest badanie per rectum , w którym oceniane jest napięcie mięśniowe, skale bólu oraz siłę skurczu i rozluźnienia mięśni bezpośrednio w miednicy.

Dopiero po przeprowadzeniu badań fizjoterapeuta uroginekologiczny może odpowiednio dobrać metody oraz zaplanować przebieg terapii.
Przeprowadzona w ten sposób diagnostyka funkcjonalna jest kluczem do zaplanowania skutecznej oraz  przynoszącej możliwie szybkie efekty terapii.