Jako fizjoterapeuci, którzy od lat zajmują się sportowcami (WKS Śląsk Wrocław, Panthers Wrocław) zdajemy sobie sprawę, że masaż sportowy stanowi nieodzowny element każdego treningu sportowca. Każdy ceniący się sportowiec korzysta z masażu regularnie, ponieważ zdaje sobie sprawę jak bardzo przekłada się to na jego dyspozycję w trakcie obciążenia treningowego i podczas zawodów. Czy zatem masaż sportowy przeznaczony jest tylko i wyłącznie do wąskiej grupy odbiorców uprawiających sporty zawodowo? Nic bardziej mylnego. Jak zatem wygląda sesja masażu sportowego i kto może, a nawet powinien systematycznie korzystać z jego drogocennych właściwości? O tym dowiecie się już za chwilę.
Rodzaje i funkcje masażu sportowego
Technika masażu sportowego porównywalna jest do masażu klasycznego z zaznaczeniem różnicy siły i mocy w jego przebiegu.
- Sportowy masaż treningowy
W tym przypadku uwaga skupiona jest w głównej mierze na intensywnym ugniataniu i rozcieraniu poszczególnych partii mięśni po przebytym treningu (min 5 godzin). Ten typ zabiegu jest popularny szczególnie wśród lekkoatletów, pływaków, tenisistów i kolarzy. Jego siła i intensywność uzależniona jest od indywidualnych preferencji sportowca oraz rodzaju wykonywanej aktywności.
- Sportowy masaż kondycyjny
Prawidłowa kondycja i utrzymanie jej na stałym, bądź wzrastającym poziomie to cel każdego sportowca zarówno uprawiającego sport zawodowo, jak i amatorsko. Ta forma masażu doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy nasza aktywność ulega zachwianiu, a systematyczność treningów zostaje zaburzona z różnych przyczyn (np. złe warunki klimatyczne, przerwa wakacyjna itp.). Najprościej rzecz ujmując, kondycyjny masaż sportowy pozwoli nam ,,nie wypaść” z formy. Ma on wiele cech wspólnych z tzw. Masażem izometrycznym (masaż na napiętym mięśniu) , którego cechuje odbudowa i przyrost masy i siły mięśniowej oraz redukcja nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej.
- Sportowy masaż przed zawodami
Główny nacisk w tym zabiegu masażysta kładzie na rozluźnienie i lepsze ukrwienie mięśni przed planowanymi zawodami (min. 2 dni przed).
- Sportowy masaż przedwysiłkowy (masaż startowy)
Jak sama nazwa wskazuje, masaż ten stosuje się przed planowanym wysiłkiem, jako jeden z elementów składowych rozgrzewki.
- Sportowy masaż powysiłkowy (masaż restytucyjny)
Masaż ten nastawiony jest na regenerację mięśni po przebytych zawodach, a także pozostałych formach aktywności fizycznej (również tej wykonywanej amatorsko). Aby móc czerpać, jak najwięcej korzyści z aktywności fizycznej, każdy intensywny trening powinien być utrwalony poprzez masaż sportowy.
- Sportowy masaż międzywysiłkowy
Zalecany w czasie ewentualnych przerw między kolejnymi etapami zawodów w celu podtrzymania prawidłowego poziomu rozgrzania mięśni.
- Sportowy masaż powysiłkowy (masaż restytucyjny)
Masaż ten nastawiony jest na regenerację mięśni po przebytych zawodach, a także pozostałych formach aktywności fizycznej (również tej wykonywanej amatorsko). Aby móc czerpać, jak najwięcej korzyści z aktywności fizycznej, każdy intensywny trening powinien być utrwalony poprzez masaż sportowy.
Funkcje masażu sportowego:
- rozgrzewająca
- regenerująca
- lecznicza
- rozluźniająca
- pobudzającą
Zalety masażu sportowego
- Profilaktyka przed wystąpieniem zjawisk patologicznych powstałych na skutek długotrwałych przeciążeń mięśni i stawów.
- Wsparcie w utrzymaniu kondycji na wysokim poziomie zarówno w trakcie treningów, jak i w przerwie aktywności.
- Przygotowanie ciała do planowanej aktywności, pozytywny wpływ na efektywność procesu rozgrzewki.
- Wzmocnienie regeneracji organizmu po przebytym wysiłku.
- Wsparcie w leczeniu urazów i kontuzji.
- Poprawa krążenia i dotlenienie skóry.
Podsumowując: Dzięki masażowi sportowemu sprawimy, że nasze starania o jak najwyższy poziom kondycji fizycznej i zdrowotnej będą nabierały szybszego tempa. Masaż sportowy to forma zabiegu stworzona z myślą o sportowcach jednak pamiętajmy, że każdy z nas, bez względu na to, czy uprawia sport zawodowo, czy też całkowicie amatorsko powinien zadbać o wzmocnienie jego efektów.
Każdy z wymienionych zabiegów wykonywany jest przez naszych certyfikowanych fizjoterapeutów w Centrum FSM a zapisać na niego można się pod linkiem….
Autor: mgr Michał Iwanicki