Przedstawiamy ALL 🙂
Jednym ze standardowych testów klinicznych wykonywanych w celu sprawdzenia prawidłowej funkcji stawu kolanowego jest wykonywany przez większość fizjoterapeutów i ortopedów tzw. „pivot shift”. Jest to test, który często wykonujemy by sprawdzić stabilność stawu kolanowego po przebytym urazie, gdy podejrzewamy zerwanie/naderwanie więzadła ACL (więzadła krzyżowego przedniego) lub operacji by sprawdzić efekty fizjoterapii. Zdarza się, że po przebytej operacji i rehabilitacji test „pivot shift” w dalszym ciągu wskazuje na brak stabilizacji ze strony ACL, mimo tego, że operacja jak i rehabilitacja przebiegały prawidłowo.
Czemu tak się dzieje?
Powodów takiej sytuacji może być dużo, ale ewidentnie przełomowy był fakt, który odkryli ortopedzi w 2013 – dr Steven Claes i dr Johan Bellemans – ortopedzi kolana, a raczej odkryli go na nowo po 34 latach 😉 Przeglądając stare artykuły medyczne natrafili na artykuł z roku 1879, napisany przez francuskiego lekarza Paul’a Segond, który przedstawiał swoją teorię na temat występowania dodatkowego więzadła z przedniej części ludzkiego kolana. To nowe więzadło nazwali więzadłem przedniobocznym kolana (ALL). Okazuje się, że biorąc pod uwagę przyczepy i przebieg „nowego” więzadła można wysnuć hipotezę, że bierze ono udział w stabilizacji ruchu wewnętrznej rotacji kości piszczelowej względem kości udowej.
Badania trwają, a lekarze mają nadzieję, iż odkrycie to będzie znaczące dla jeszcze skuteczniejszych zabiegów operacyjnych uszkodzeń ACL i współczesnych urazów kolana w przyszłości.
Informacja, o nowym więzadle występującym w naszym kolanie, która
obiegła cały Świat przypomniała nam też, że nawet z pozoru ugruntowana wiedza anatomiczna podlega również aktualizacji wraz z postępem w badaniach 🙂
Trzymamy kciuki!
Autor: Michał Iwanicki